Zauważasz niepokojące zachowania wśród swoich uczniów?

Przeczuwasz u nich trudną sytuację rodzinną?

Widzisz w klasie uczniów osamotnionych, przestraszonych, przebodźcowanych?

Może właśnie Ty jako nauczyciel jesteś ich jedynym drogowskazem?

Przejrzyj listę zagadnień, które dla Ciebie przygotowałem. Jeśli borykasz się z innym problemem, napisz do mnie. Przygotuję materiały specjalnie dla Ciebie.

W filmie, który dla Was przygotowałem, zastanawiamy się wspólnie z zespołem nad terminem zdrowia psychicznego. Czym jest zdrowie psychiczne? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Gdzie można udać się po pomoc? Ciekawe, a właściwie nie tyle ciekawe, co poruszające dane przytaczamy na podstawie raportu Fundacji Unaweza. Jednak, czy oprzeć się na nich bezkrytycznie? Czy potraktować je tylko orientacyjnie, jako sygnalizator pewnych aktualnych tendencji, czy może bardziej dosłownie i opierać o nie wyobrażenie skali problemu? Ja zawsze sugeruję pewną wstrzemięźliwość w ocenie wszelakich danych. Dla porównania, przytoczę więc tu także wyniki innych raportów:

W 2020 roku Telefon Zaufania 116 111 zanotował 3 185 zgłoszeń związanych z przypadkami przemocy rówieśniczej, co stanowiło 44% wszystkich zgłoszeń dotyczących przemocy i 4% wszystkich kontaktów z telefonem. W poprzednim roku, czyli w 2019 roku, liczba zgłoszeń dotyczących przemocy rówieśniczej wyniosła 4376, co stanowiło 48% wszystkich zgłoszeń dotyczących przemocy i 5% wszystkich zgłoszeń w ogóle. Te dane ilustrują trwałe zainteresowanie i potrzebę wsparcia w zakresie przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży, które korzystają z usług Telefonu Zaufania.

2020 rok to czas pandemii. Ile zatem procent zgłoszeń dotyczących przemocy jest obecnie?

Liczba zaburzeń lękowych u dzieci wykazuje tendencję wzrostową i są one uznawane za jedne z najczęstszych problemów psychicznych wśród młodych ludzi. W 2022 roku aż 10 082 dzieci zgłosiło doświadczanie permanentnego lęku i niepokoju, które negatywnie wpływały na ich codzienne funkcjonowanie. Podczas rozmów z konsultantami dzieci wymieniały szereg objawów i problemów, w tym: poczucie bezsilności, trudności z nauką i koncentracją, problemy ze snem, trudności w relacjach z rówieśnikami, strach przed nadchodzącym dniem.

Jak widzicie, dane także z powyższych raportów są poruszające i powinny mobilizować do refleksji i działania wewnątrz rodzin, szkół oraz na szczeblu organizacji wsparcia krajowego. Dane wskazują na pilną potrzebę wsparcia psychologicznego i społecznego dla dzieci, aby mogły one radzić sobie z lękiem i niepokojem oraz rozwijać się zdrowo i stabilnie.

Fundacja alarmuje, że obserwuje się wzmożone problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. W 2022 roku odnotowano wzrost o 30% liczby stanów lękowych wśród młodzieży. Dodatkowo, konsultanci telefonu zaufania zauważyli o 130% więcej zgłoszeń dotyczących samookaleczeń oraz aż 180% więcej zgłoszeń dotyczących myśli, zamiarów i prób samobójczych.

Te statystyki telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży zaczerpnąłem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (luty 2023)

Porozmawiajcie w klasie o tych zjawiskach, które sami obserwujecie, czytajcie i nabywajcie wiedzy o tym, jak można się na co dzień wzmacniać, jak o siebie zadbać. Ustalcie sami przed sobą, gdzie znajdują się Wasze granice dobrostanu i równowagi psychicznej?

Szukasz pomysłów na lekcje wychowawcze? Skorzystaj z moich propozycji, dzięki którym poprowadzisz bogatą w treści dyskusję ze swoimi uczniami.

Rozmowa jest podstawowym i naturalnym sposobem zachowania zdrowia psychicznego. Warto rozmawiać, choć nie zawsze rozmowy są łatwe. Przygotowałem kilka propozycji tematów na godzinę wychowawczą. Znajdziesz tu pytania, możliwe odpowiedzi i zadania, które pozwolą oswoić się Twoim uczniom z takimi tematami jak:

    • Czym jest zdrowie psychiczne? Jak zadbać o swój codzienny dobrostan?
    • Czy każdy może działać kreatywnie? Jak pobudzić kreatywność?
    • Skąd brać motywację do nauki i do działania?
    • Do czego mobilizuje szkoła?
    • Wszyscy jesteśmy różni, choć nikt nie chce być innym.

Jakich inspiracji i materiałów szukasz? Chętnie pomogę i przygotuję je dla Ciebie. Napisz do mnie.

Riki

Nie odnalazłeś problemu, który Cię nurtuje?

Skip to content