Jak znajdziesz pomoc?

Krok 1: WYCHOWAWCA

Pierwsza linia wsparcia w szkole zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Jeśli jesteś uczniem, nie wahaj się porozmawiać z wychowawcą na temat swoich przemyśleń, spostrzeżeń, samopoczucia, problemów. Jeśli jesteś rodzicem, na indywidualnym spotkaniu u nauczyciela prowadzącego grupę przedszkolną lub będącego wychowawcą klasy uzyskasz podstawowe informacje o tym, jak Twoje dziecko funkcjonuje w grupie rówieśników i w jaki sposób reaguje na przyjęte zasady. Rozmowa umożliwi Ci skonfrontowanie swoich obserwacji z opinią nauczyciela prowadzącego. Warto poprosić nauczyciela o pisemną opinię, być może okaże się przydatna na późniejszym etapie diagnozy.

 

Krok 2: PEDAGOG SZKOLNY

To pracownik szkoły, który na prośbę rodziców może z zewnątrz przyjrzeć się dziecku i jego funkcjonowaniu w grupie. Znajdziesz u niego wsparcie, gdy coś budzi Twój niepokój, np. w przypadku problemów związanych z adaptacją. Pedagog pomoże rozeznać się we własnych spostrzeżeniach lub skieruje na konsultację do szkolnego lub przedszkolnego psychologa. Jeśli jesteś uczniem, możesz odwiedzać pedagoga, żeby omówić z nim swoje spostrzeżenia i samopoczucie.

 

Krok 3: PSYCHOLOG SZKOLNY LUB PRZEDSZKOLNY

Zadaniem psychologa jest nazwanie pojawiających się wątpliwości, wyjaśnienie oraz udzielenie konkretnych wskazówek rodzicom, gdzie można dalej szukać pomocy, a dzieciom wsparcia w ramach konsultacji. Może skierować do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej na diagnozę.

 

Krok 4: LEKARZ RODZINNY

Jeśli zamierzasz skorzystać z możliwości diagnozowania w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, będziesz potrzebował skierowania od lekarza rodzinnego. Otrzymasz je bez problemu, na podstawie krótkiego wywiadu. Lekarz rodzinny wystawi także skierowanie na oddział dzienny, w przypadku zaostrzenia niepokojących objawów lub receptę, jeśli nie ma możliwości spotkania z lekarzem psychiatrą. 

 

PORADNIA PEDAGOGICZNO-PSYCHOLOGICZNA

Jeśli dokonałeś już obserwacji, porozmawiałeś z wychowawcami, pedagogiem i psychologiem, wątpliwości nie zostały rozwiane, pora na diagnozę. Możesz zorganizować ją we własnym zakresie lub w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Nawet, jeśli skorzystasz z usług ośrodków prywatnych, będziesz musiał przedstawić w szkole zaświadczenie z Poradni. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna to idealne miejsce, by zapytać o możliwość dalszych zajęć terapeutycznych.

 

PSYCHOLOG DZIECIĘCY

Psycholog dziecięcy udzieli wsparcia zarówno dzieciom jak i rodzicom. Wyjaśni diagnozę, odpowie na pytania, pomoże zrozumieć to, z czym się mierzysz. Możesz też skorzystać z jego wsparcia krótkoterminowo i zarezerwować kilka spotkań w przypadku kryzysu, związanego np. z przeprowadzką, adaptacją, rozwodem, żałobą. Jeśli wybrany przez Ciebie psycholog wzbudzi zaufanie i udzieli wsparcia, warto zapytać o jego przygotowanie psychoterapeutyczne, by móc w razie potrzeby kontynuować spotkania na sesjach terapeutycznych.

 

PSYCHOTERAPEUTA DZIECI I MŁODZIEŻY            

Za Tobą hipotezy, wstępne rozpoznanie, diagnoza. Pora na wsparcie terapeutyczne. Przy planowaniu długofalowej terapii, warto udać się do doświadczonego psychoterapeuty. Po spotkaniu zapoznawczym, zapytaj o plan czy pomysł terapeutyczny, o nurt, w którym pracuje, o charakter współpracy pomiędzy terapeutą a dzieckiem i opiekunem. Pamiętaj, że psycholog i psychoterapeuta mają różne kompetencje i możliwości działania, a także o tym, że osoby będące diagnostami nie są specjalistami w terapii.

 

PSYCHIATRA DZIECIĘCO – MŁODZIEŻOWY

Psychiatra jest lekarzem, który odpowiada za leczenie farmakologiczne. Bazuje na rozpoznaniu, historii choroby, diagnozie, wywiadzie. Pomoże w sytuacji, gdy nasilają się objawy chorobowe, np. dziecko radykalnie wycofuje się ze środowiska rówieśników, nie radzi sobie z napięciem, nie śpi w nocy, zaczyna się okaleczać czy doświadcza myśli samobójczych. Nie zwlekaj wtedy z umówieniem wizyty.

 

Nie obawiaj się konsultacji w przedszkolach i szkołach. Szukaj wsparcia w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz środowisku psychologiczno – terapeutycznym. Podążaj za swoimi wątpliwościami. Im szybciej Twoje dziecko otrzyma właściwe wsparcie, tym większa szansa na pokonanie problemów i obranie skutecznego kursu. W przypadku starszych dzieci, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychiatrycznej. Wizyty u specjalistów pomogą nie tylko w sytuacji chorób, ale także życiowych epizodów, których czasem nie potrafimy w sobie pomieścić.

 

Pokonywanie trudności jest wpisane w naturę naszego życia. Dlatego optymistycznie idź do przodu i szukaj rozwiązań!

Skip to content