Szkoła zajmuje mi cały dzień. Uczę się też w weekendy. Ciągle myślę o tym, co jeszcze jest do zrobienia. Czytam kolejne rozdziały z podręczników na sprawdziany. Czuję, że potem wszystko mi się miesza i zapominam, o czym czytam. Do tego szybko się dekoncentruję. W efekcie jestem rozdrażniony. Każda dodatkowa prośba rodziców o zrobienie czegoś w domu powoduje, że wybucham. Potem czuję się winny…
Wersja audio
Szkoła zabiera mnóstwo czasu. Dlatego warto zastanowić się nad strategią i stworzyć ją krok po kroku – pomoże to wypracować dobre nawyki, aby nie była dla Ciebie aż tak przytłaczająca.
Zacznijmy od kwestii Twojego nastawienia!
Niektórzy mają problem z poczuciem nadmiernej odpowiedzialności. Trudno im postawić granice i wyznaczyć sobie jakieś ramy i priorytety. Mają poczucie, że weszli w taki sposób funkcjonowania, w którym nie mogą nikomu i niczego odmówić. Kiedy nauczyciel zadaje kolejną pracę domową, czują presję, że muszą się zgłosić, by utrzymać status najlepszego ucznia, by nie stracić zaufania nauczycieli i rodziców. W konsekwencji realizują czyjeś wymagania i oczekiwania, a nie swoje potrzeby i pragnienia. Pojawiają się myśli, że wciąż coś powinni zrobić i muszą być „jacyś”. W efekcie nie dają sobie przestrzeni na odpoczynek.
Zastanów się na początku, co Cię interesuje? Którą dziedzinę chciałbyś zgłębić, który przedmiot jest dla Ciebie warty uwagi? Co jest dla Ciebie priorytetem? W oparciu o to, stwórz swoje cele na najbliższy czas! Zapisz je, żeby zyskały konkretną formę.
Co musi się stać, żebyś osiągnął swoje cele? Co musisz robić co miesiąc, co tydzień czy każdego dnia? O której godzinie każdego dnia możesz rozwijać swoje zainteresowania? Ile czasu możesz na to poświęcić? W jaki sposób będziesz to robił? Z jakich narzędzi skorzystasz?
Stwórz listę aktywności, które musisz podjąć, żeby zrealizować swój cel, a później stopniowo i konsekwentnie je wdrażaj, by stały się Twoimi nawykami. Skorzystaj z aplikacji kalendarza w telefonie, którego opcje pomogą Ci w systematyczności.
Przyjrzyj się swojemu planowi lekcji. Oceń, co trzeba zrobić przed każdą lekcją, by być przygotowanym w takim stopniu, w jakim sobie założysz. Ile czasu dziennie potrzebujesz, żeby móc powtórzyć materiał czy wykonać zadanie domowe? Czy wolisz poświęcić na to czas od razu po szkole, wieczorem czy może wcześnie rano? Każda z opcji ma swoje zalety i wady. Oceń, która pora dnia będzie dla Ciebie najlepsza.
Wykonanie zadań domowych bywa proste, bo nie wiąże się z potrzebą kodowania i zapamiętywania informacji. Większym wyzwaniem jest pamięciowe opanowanie materiału. Zadbaj o regularne przyswajanie wiedzy. Oto kilka pomocnych wskazówek:
Aktywnie słuchaj na lekcji. Mobilizuj się do pełnego zaangażowania w treści. Rób samodzielne notatki podczas zajęć. Postaraj się, żeby były przejrzyste, logiczne i sensowne. Dzięki temu staną się Twoją bazą do powtórek. Otwórz zeszyt z notatką chociaż na chwilę, gdy będziesz wypakowywał plecak po szkole. Przypomnisz sobie wtedy, jaki był temat lekcji. To pomaga w dalszym zapamiętywaniu.
Gdy odłożyłeś zeszyty i książki z całego dnia, spakuj zestaw na jutro. Oceń, co masz do zrobienia i ustal kolejność. Zacznij od razu. Nie stwarzaj okazji do uaktywnienia się przemyśleń w stylu: nie chce mi się, nie mam siły, teraz nie dam rady, muszę poukładać w szufladzie itp.
Ucz się regularnie przed każdą lekcją. Nie stawiaj jednak na pamięciowe opanowanie materiału – w ten sposób, zapamiętujemy go na krótko. Opracowuj poszczególne tematy poprzez analizę i próbę zrozumienia lub przemyślenia na dany temat. Skorzystaj z różnych źródeł. Oprócz podręcznika, znajdziesz na każdy temat wiele filmów, podcastów, ciekawostek, artykułów monograficznych. Dzięki różnorodności źródeł, masz szansę zaciekawić się tematem. A zatem słuchaj, czytaj, zakreślaj, twórz notatki, mapy graficzne. Powtarzaj w myślach. Rób krótkie przerwy, np. 5-minutowe, a po nich powtarzaj bez zerkania do książki i notatek. Opowiadaj na głos o danym zagadnieniu tak, jakbyś mówił do małego dziecka i zależałoby Ci, żeby mały odbiorca zrozumiał te treści. Zastanów się, jaka technika nauki jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna i skuteczna i wdrażaj ją. Każdy z nas uczy się inaczej, w różnym tempie. Bądź dla siebie wyrozumiały.
Znasz Technikę Pomodoro?
Technika Pomodoro to skuteczna metoda organizacji czasu i poprawy koncentracji podczas nauki. Jest ona łatwa do zrozumienia i może być bardzo przydatna dla Ciebie.
Oto, jak działa Technika Pomodoro:
Przygotuj się do nauki: Wybierz przedmiot lub zadanie, którego chciałbyś lub musisz się nauczyć. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne materiały przy sobie, takie jak książki, zeszyty, notatki, długopisy itp.
Ustal czas: Tradycyjnie, czas jednej sesji Pomodoro wynosi 25 minut, ale możesz dostosować ją do swoich potrzeb. Jeśli jesteś początkujący, spróbuj zacząć od 25 minut.
Rozpocznij odliczanie i skup się na nauce! Twoim celem jest maksymalna koncentracja i pracowanie bez rozpraszania przez określony czas. Skoncentruj się na swoim zadaniu i unikaj wszelkich rozpraszaczy, takich jak telefony, media społecznościowe czy telewizja. To ważne, abyś w tym momencie bardzo się skupił i naprawdę wykorzystał ten czas do nauki.
Po zakończeniu czasu Pomodoro, zrób krótką przerwę trwającą 5 minut. W tym czasie możesz wstać, rozciągnąć się, przewietrzyć, napić się wody czy zrobić coś odmiennego od nauki.
Powtórz powyższe kroki, wykonując kolejne Pomodoro. Po wykonaniu 4 sesji, zrób dłuższą przerwę, trwającą od 15 do 30 minut.
Możesz śledzić swoje postępy, zaznaczając zrobione sesje na kartce lub w aplikacji do Pomodoro. To pomaga zilustrować, ile czasu spędziłeś nad nauką.
Technika Pomodoro jest skuteczna, ponieważ pomaga podzielić naukę na krótsze, bardziej znośne części, zapewnia regularne przerwy, które pomagają utrzymać koncentrację i może zwiększyć Twoją produktywność.
Pamiętaj! Kluczową rzeczą jest konsekwencja. Im częściej będziesz praktykować tę technikę, tym lepiej dostosujesz się do niej i zauważysz poprawę swojej koncentracji i efektywności w nauce.
Szczególnie uważaj na powiadomienia w telefonie lub zegarku. Najlepiej na czas trwania Pomodoro je wyłączyć lub wyciszyć. Szukaj sposobów na unikanie dekoncentracji.
Poszukaj informacji o różnych sposobach kodowania nowych treści, technikach uczenia się i zapamiętywania. Wybierz techniki, które działają na Ciebie i praktykuj je.
Wiesz, że doskonałym sposobem na zapamiętywanie jest wykonywanie testów? One pozwalają skutecznie powtarzać materiał i uświadomią Ci, gdzie jeszcze jest luka. Rozwiązywanie zadań pozwala również na wykorzystanie swojej wiedzy teoretycznej w praktyce, dzięki czemu dodatkowo utrwalisz materiał.
Obserwuj się! W jakich okolicznościach najłatwiej Ci się skupić? Niektórzy wolą ciszę, inni koncentrują się przy muzyce. Na YouTube znajdziesz wiele rodzajów szumów, które możesz włączyć podczas nauki. Niektóre telefony mają wbudowaną funkcję szumów.
Planuj! Co będziesz robił, gdy już skończysz? Stwórz wizję miłej i relaksującej aktywności po nauce. Dąż do tego, by Twoja aktywność związana z nauką miała ramy czasowe. To mobilizuje do efektywnego działania.
Zadbaj o swój pokój! Jeśli będzie w nim chaos, nieład, przebywanie w nim nie będzie przyjemne. Dobrze byłoby, gdyby ogarniała Cię w nim cisza i porządek.
Unikaj działania na ostatnią chwilę! Atmosfera stresu, presji czasu i paniki, która często towarzyszy takim sytuacjom nie sprzyja skutecznemu uczeniu się i zapamiętywaniu. Korzystaj z aplikacji kalendarza do zapisywania zadań domowych, terminów sprawdzianów i dodatkowych zobowiązań, aby nauczyć się planować swój czas.
Niektórzy na etapie szkoły podstawowej nie dostrzegają u siebie trudności z koncentracją, bo materiał edukacyjny zapamiętują podczas lekcji. W szkole średniej, gdy treści stają się bardziej zawiłe, nagle mierzą się z nadmiarem informacji, które trzeba przyswoić popołudniami w domu. To wyzwanie wymaga cierpliwości, czasu i skupienia uwagi. Tymczasem z różnych powodów koncentracja może być utrudniona. Oto kilka z nich:
– zaburzenia nastroju
– myśli depresyjne
– nadpobudliwość ruchowa
– nadpobudliwość na poziomie umysłu (to forma nadpobudliwości, która nie powoduje, że potrzebujesz fizycznego ruchu, ale trudno o koncentrację na jednym wątku. Masz wtedy poczucie chaosu w głowie.)
Jeśli zaobserwujesz u siebie nagłą zmianę w przeżywaniu codzienności, to warto porozmawiać o tym ze specjalistą.
Pamiętaj, bądź dla siebie wyrozumiały! Zmiany i wyrobienie nawyków wymaga czasu, ale działanie i szukanie rozwiązań prędzej czy później przynosi efekty.